PSYCHOLOGIE BAREV

Barvy může každý člověk vnímat různě. Jedná se o subjektivní vjem. Ovšem pro některé barvy platí všeobecný význam a to nejen v psychologii barev.

Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialova – dohromady tyto barvy tvoří barevné spektrum o vlnových délkách 350 až 800 nm.
Škála barev od fialové přes žlutou po tmavě červenou.

O tom jak barvu vnímáme, rozhoduje však světlo. S tím také souvisí to, proč černá a bílá nejsou ve skutečnosti barvami. Jedná se o pouhé přesycení světla nebo nedostatek. Barvy s vlnovou délkou menší než 350 nm (ultrafialové), anebo světlo s vyšší vlnovou délkou než 800 nm (infračervené) už není schopno lidské oko vidět. Vnímání lidského oka je tím citlivější, čím víc se přibližujeme ke středu barevného spektra. Nejcitlivější je na vlnovou délku 555 nm. Jedná se o pronikavou žlutozelenou barvu, která byla velmi populární v roce 2017. Celou kampaň na ní založila značka Nike.

Neonově žlutozelené sportovní tenisky Nike.

Význam barev v psychologii

Požádal vás už někdo, abyste nakreslily emoce? Jakou barvou byste kreslily? Barvy vyvolávají emoce a ony emoce jsou zpracovávány v našem limbickém systému, ve kterém se nachází i limbická mapa, která přiřazuje jednotlivé barvy k emocionálním prožitkům člověka.

TEPLÉ BARVY

Typologie barev rozděluje barvy na teplé a studené. Teplé barvy na obraze vystupují z plochy, klademe je do popředí a spodní části plátna, aby dosáhli většího efektu.

Červená

Červená barva je dle výzkumu nejoblíbenější barvou nejmenších dětí. Ovšem na tyto neplatící zákazníky se v reklamě nikdo moc nezaměřuje. Žáci nemají tuto barvu zase moc v lásce, protože právě červenou tužkou většinou uděluje paní učitelka známky. Může tak v nich probouzet spíše nervozitu. Ve starší generaci zas může budit jakýsi strach, neboť se jedná o symbolickou barvu komunismu. Přesto tato barva zůstává barvou lásky. Oblíbená u žen. S červenou barvou se můžeme běžně setkat u krve, srdce, růže, značky STOP, vybité baterky nebo u semaforu. Význam červené barvy je: dominance, rebelie, odvaha, vítězství, síla, urgentnost, impulzivnost, láska, apetit, vášeň, teplo, agrese, hněv. Tato barva snižuje soustředěnost a zhoršuje výkonnost. Nejčastěji se využívá v potravinářství, vzhledem k tomu, že vyvolává chuť k jídlu.

Symbolika červené barvy v jiných kulturách: Čína – štěstí, Afrika – smutek, Rusko – komunismus, Amerika – republikánství

Oranžová

Oranžová barva je jakýmsi mezistupněm mezi červenou a žlutou. Pro řidiče tato barva znamená, že by se měli připravit k jízdě. Děti tuto barvu používají při kreslení pro kůži člověka. S oranžovou barvou se můžeme setkat u žárovky (starší modely), ohně, obilí, vajec, pečiva nebo semaforu. Význam oranžové barvy: hra, umění, zábava, zvědavost, humor, stimulace,  úroda, hektičnost, entuziasmus. Tato barva volá k akci.

Symbolika oranžové barvy v jiných kulturách: Nizozemsko – královská rodina, Amerika – Halloween, Ukrajina a Irsko – politika, Arábie – dokončení poutě

Žlutá

Žlutá barva, rychle unavuje oči kvůli velkému množství světla. Obzvláště na počítači vede k oční únavě. Přestože je žlutá barvou slunce, podle průzkumu vede děti k pláči. Tato energetická barva sice upoutá pozornost, ale také může vést k frustraci. Se žlutou barvou se můžeme setkat u slunce, kuřat, sýrů, Simpsonových, Mimoňů, kačenky do vany a Pikachu. Význam žluté barvy: extravagance, veselost, otevřenost, povzbuzení, harmonie, optimismus ale i povrchnost a přelétavost. Jelikož je zlato vykreslováno jako žluté, je tato barva barvou obchodníků. Dále stimuluje nervové procesy, metabolismus a vede ke komunikaci.

Symbolika žluté barvy v jiných kulturách: Anglie – zbabělost, Amerika – liberalismus, Japonsko – odvaha, Indie – obchod

STUDENÉ BARVY

Psychologie barev mluví o studených barvách jako o barvách chladu, zimy a ledu. Vzbuzují dojem stínů, výšek a dálek. Ovšem to nemusí znamenat, že jsou negativní. Ve vnímání člověka mohou vzbuzovat i záhadnost a pohádkovost. Studené barvy ustupují do pozadí, proto je umísťujeme pro větší efekt do středních až zadních stran plátna.

Zelená

Zelená barva bude dnes patřit asi k těm nejpoužívanějším. V dnešní době je totiž v módě zdravý životní styl, ekologie a vegetariánství či veganství, což tato barva vystihuje nejlépe. S touto barvou se můžeme setkat samozřejmě tedy v přírodě, převážně u rostlin, chmelu, listů stromu, louky, čtyřlístku, leprikónů, trávy, semaforu, Starbucksu, lékárny či zeleniny. Význam zelené barvy:  sny, požitek, příroda, srdečnost, důvěra, družnost, zdraví, bezpečí, naděje, ochrana, rovnováha, ale i žárlivost a vlhkost. Zelená jako barva zdraví se samozřejmě u nás používá u lékáren. Ovšem v nemocničních zařízeních se používá z jiných důvodů. Dříve se používala bíla, ale ta příliš oči vyčerpávala, takže se nahradila zelenou, kvůli jejím uklidňujícím účinkům.

Symbolika zelené barvy v jiných kulturách: Arábie – čistota, Amerika – peníze, Irsko – štěstí

Modrá

Modrá barva je považována jako opačná k červené. Je také proto více oblíbená u mužů. Přestože má zklidňující účinky, její dlouhodobé působení může vést ke sklíčenosti až depresi. U lidí s vysokým tlakem má však pozitivní účinky – snižuje pulz a tělesnou teplotu. S modrou barvou se můžeme samozřejmě setkat u oblohy, moře, vody, Okeny, bazénů, moderních obleků, Wordu, Facebooku a Twitteru. Význam modré barvy: klid, vyrovnanost, uspořádanost, systematičnost, mír, autorita, důstojnost, hrdost, tradice, stálost, racionálnost, morálka, askeze, povinnost, disciplína, hygiena, šetrnost, ale i lhostejnost a odstup. Jelikož není jídlo, které by bylo jasně modré, má tato barva zmírňující účinky na chuť k jídlu. Protože tato barva evokuje v lidech inteligenci, je často využívána pro kancelářské prostory.

Symbolika modré barvy v jiných kulturách: Amerika – demokracie, konzervatizmus

Fialová

Fialová barva je směsí mužské modré a ženské červené barvy. Stojí tak na pomezí, díky čemuž stírá protiklady. S fialovou barvou se můžeme setkat u: levandule, fialky, čokolády Milka, modřin, rtů (při prochladnutí). Význam fialové barvy: spontánnost, radost z rizik, kreativita, spiritualismus, hodnost, exotičnost, nepřirozenost, mystiku, tajemství, luxus, moc, smyslnost, majestátnost, vznešenost ale i křehkost, feminita a jemnost.

Symbolika fialové barvy v jiných kulturách: Thajsko – smutek, Tibet – posvátnost

Mohli jste si povšimnout, že zde chybí barvy jako například růžová, a to přestože jí psychologie barev určuje nějaký význam. Nenachází se totiž v barevném spektru, neboť se jedná o směs, která už nemá tak všeobecnou charakteristiku. Hodně také záleží na odstínu. Za zmínku jistě stojí i to, že teplé barvy mohou působit studeně a studené zase teple. Každá barva má totiž i svůj podtón – např. studená červená nebo teplá modrá.

Je důležité si zapamatovat, že význam barvy se mění:

  • s tím, jak dlouho jsme jejímu účinku vystaveni
  • v kontextu s okolím a okolními barvami

Barvy v reklamě

Emoce v reklamě mají za úkol vyvolat barvy a jejich význam. Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podle psychologie barev, preference lidí k daným barvám souvisí s jejich emocemi. Chceme-li barvy využít v reklamě na maximum, měli bychom vědět, k jakým barvám se cílová skupina přiklání. Hezký příklad můžeme vidět u kosmetiky.

Množství dámských hygienických produktů, které mají podobné barvy.
Množství pánských hygienických produktů, které mají podobné tmavé barvy.
Množství dětských hygienických produktů, které mají podobné barvy.
Nálevem obrázku se nachází šampóny určené pro ženy, které mají světlé barvy. Uprostřed je tmavá kosmetika určená pro muže. Napravo můžeme vidět šampóny pro děti. Ovšem od kombinace barev zvolené pro ženy se nějak zvlášť neliší. V tomto případě jsou totiž opět cílovou skupinou ženy, které mají většinou na starost výběr šampónů pro své ratolesti. V tomto případě se jedná o jednotlivé barvy užité pro samotný produkt. V reklamě se však setkáme s více barvami najednou. Stačí přiložit k jedné barvě jinou a význam se změní. Někteří prodejci nad barvami moc nepřemýšlejí, protože jim nepřikládají takový význam. My se teď aspoň podíváme, jak to nedělat.
Růžovo-modrý nápis nad prodejnou kebabu.

Od vzniku fialové krávy se rozmohlo domnění, že užitím absolutně jiné barvy než je v oboru zvykem se upoutá pozornost. Ano, upoutá to pozornost, ale musíme dbát na celý model AIDA. V případě obrázku výše, dojde sice k upoutání  pozornosti, ale ne k vyvolání akce – nákupu. V případě značky Milka došlo k efektivnímu užití fialové barvy, jejíž význam je smyslnost a jemnost. Tento význam také podporuje slogan „Dopřejte si jemné zážitky.“ U obrázku výše jsou ale obě barvy použity nesprávně. Modrá barva, která má za účinek zklidnění organismu, zvýrazňuje sytost růžové barvy užívané pro panenku Barbie. Člověk si kupuje kebab, ale reklama nabízí cukrovou vatu.

Muž obarvený na červeno s rohy držící krabičku léků.
Muž v objetí dvou mladých žen na tmavě modrém pozadí.

Už jsme mluvili o jednotlivých barvách, kombinaci barev, ale ještě jsme nezmínili, které barvy nekombinovat! Barvy mají svůj význam, ty však můžou být protikladnými. Jak můžeme vidět na obrázku výše (vlevo), reklamní tvůrci zkombinovali nebeskou modrou a ďábelskou červenou. Významy dochází k vzájemné při – energie, vášeň ⚡ serióznost, klid. Také je na zváženou, zda brát takovéto téma s humorem, nebo trochu vážněji. Na vedlejším obrázku (vpravo) vidíte novější reklamu s upravenou teplotou barev. Záleží na cílové skupině, co se jí líbí víc.

Podobným příkladem, kdy dochází k nesouladu, je u symbolů. Mají-li symboly danou barvu, jejich význam narušíte změnou barvy. Čtyřlístek si nepředstavíte fialový, anděla červeného a čerta modrého.

Plešatý muž s ďábělsky červenou svatozáří.

Další problematikou je, že barvy se mění podle toho, kam je umístíte. Je mnoho druhů papíru a na každém může barva vypadat jinak. To už je však práce pro grafika. Na následujícím obrázku můžeme vidět, že tvůrci mohlo na počítači připadat, že černý kartáček na černém pozadí je dostatečně vidět, ale na papíru tomu tak už nebylo.

Výstřižek nepovedené reklamy na kartáček v novinách.

Budeme-li reklamu umisťovat reklamu do tisku, měli bychom se vyhnout u pozadí podobným barvám jako je náš produkt. Tato chyba se často děje ale u textu. O tom si však můžete přečíst více v psychologii fontu.